Odysea

Odysea - Novoť 2022

Vraj je šťastie zlatá muška, obyčajne sa to šušká, ale to je fáma. Muška šťastie sama nenosí! Musíme si ho priniesť sami. A ako? No to sme tento rok na Divokej Odysei skúšali každý deň iným spôsobom. Za šťastím sme vycestovali až do ďalekej Ameriky, nájsť svoj americký sen. Raz sme poctivo pracovali, vybavovali potrebné dokumenty a stavali si vlastné domy. Potom sme boli zlatokopmi, prekutrali každý roh mapy a popritom stihli natočiť oscarový film. Potom sme cestovali krížom krážom a vyskúšali si byť olympijskými atlétmi v pití čaju či olejovej palcovej vojne. Inokedy sme zas boli banditmi, vylúpili banku, vyskúšali kovbojskú prestrelku a potom sme sa zas zžili s prírodou a skúsili praktiky indiánov. Nakoniec však, kto by to bol povedal, sme pre svoje šťastie nemuseli vôbec chodiť ďaleko – to svoje šťastie sme našli, keď sme pomohli druhým nájsť to ich a splniť si svoje sny. A to bolo bezkonkurenčne to najkrajšie, nefalšované šťastie. Ďakujeme, Odyseáci.

Odysea - Vršatec 2021

Ako vznikol svet? Stvorilo ho Špagetové monštrum? Je celý vesmír len jedna veľká simulácia zložená z jednotiek a dvojok? Či sme len školský projekt malého mimozemšťana? Začiatkom vesmíru začala aj naša tohtoročná Evolučná Odysea a každým dňom sme postupovali ďalej a ďalej v čase. Prešli sme si štádiom jednobunkovcov aj mnohobunkovcov v mori, plazov a dinosaurov na súši, ďalej sa z nás stali cicavce, prešli sme dobou ľadovou aj celým vývojom človeka, dokonca až do budúcnosti ľudskej rasy. Zaspievali sme si, skúsili uživiť bunku, navarili tresku, vytvorili dinosaurie videoklipy, pozbierali si raňajky zo stromov, a uzavreli dohodu – čo sa stane na nočnej hre, ostáva na nočnej hre. Jednoducho tam nabudúce musíte byť s nami!

Odvážna Odysea - Hronec 2020

Smelo sme vykročili, bez strachu nieto odvahy a keď sme poskočili, to stálo za kus námahy. Prekonali sme však mnoho zábran, fóbií aj komfortných zón na tohtoročnej Odysei v Hronci. Celý týždeň sme sa spoločne snažili nájsť na Krízovom štábe hrdinov odvahu na tie najrôznejšie veci. A že sa nám to aj podarilo! Lovili sme praveké zvieratá, odvážili sa zašpiniť sa, pomôcť si, opýtať sa a dokonca si aj prisadnúť sa obede k niekomu, pri kom sme ešte nikdy nesedeli. Pomedzi to sme si aj zaspievali (tento rok až dve hymny), zatancovali a čo to sa aj naučili. Nakoniec sme sa museli, bohužiaľ, rozlúčiť s niektorými odrastencami, s ktorými sa ale ešte určite na Púpave vidíme.

Prírodná Odysea - Krahule 2019

V krásnom prostredí Kremnických vrchov sa stretli zástupcovia starých prírodných národov, aby na rade starších vyriešili ekologické problémy Zeme. Globálne otepľovanie, topenie ľadovcov, znečisťovanie ovzdušia, riek a morí, rýchla móda, plytvanie, množstvo odpadu - všetky tieto problémy sme spoločne dôkladne preskúmali. A prišli sme k záveru, že treba začať od seba. Každý z nás môže spraviť krok vpred a správať sa k prírode ohľaduplnejšie. Mýtický vták Quetzal všetkým drží palce pri plnení ich Eko výziev!

Hypotetická Odysea - Hronec 2018

Tohoročná Odysea bola plná hypotetických úvah a otázok „Čo by bolo keby?“. Čo by bolo, keby sme nerobili chyby? ... keby sme nemali koleso, alebo mapu? ... keby na stromoch rástli palacinky? ... keby sme žili na inej planéte? ... keby ryby lietali a vtáci plávali? ... keby v bazéne nebola voda? ... keby sa divadlo hralo od konca? Celotýždňový „kebybolácky“ výskum v krajine Hypotézia ubehol ako voda. Sú ešte nejaké otázky? :-)

Škriatkovská Odysea - Blansko 2017

Knižnicu na konci dúhy sme za jeden krátky týždeň naplnili množstvom vedomostí, skúseností, poznatkov a hlavne zážitkov. Navštívili sme postupne všetky druhy škôl - od materskej školy cez základku, strednú školu, učilištia, univerzitu, jazykové školy, autoškolu. Stihli sme aj školský výlet na priepasť Macochu, vysokoškolskú brigádu či skromnejšie študentské ubytovanie pod holým nebom :-) Nakoniec sme zistili, že tie podstatné veci sa nenaučíme v škole či z učebnice, ale nájdeme ich sami v sebe a v ľuďoch okolo nás. Ďakujeme vám, škriatkovia, za úžasnú atmosféru, vďaka vám bol tento týždeň naozaj dúhový!

Odyseácky splav - Mosonymagyarovar 2016

Tradičná bodka za letom - stretnutie Odyseákov všetkých vekov. Voda, slnko, príroda, farebné pádla, pesničky, preteky, kačky, pásikavé tričká, svalovica na ramenách, prevrátený čln, somloi halušky, spálené plecia, kamaráti a kopec smiechu zovšadiaľ :-)

Cestovateľská Odysea - Vrútky 2016

S cestovnou kanceláriou Mačka vo vreci sme sa vydali na expresnú cestu okolo sveta. Za týždeň sme stihli navštíviť všetky kontinenty a cestovať 6 rôznymi dopravnými prostriedkami vrátane konského povozu, vzducholode či teleportu. Zažili sme atmosféru rôznych krajín na celom svete, videli sme zvieratá typické pre daný kontinent, ochutnali sme lokálne pochúťky a zistili sme, čím obyvatelia rôznych kútov sveta žijú a čo ich trápi. Aj vďaka tomu sme si uvedomili, v akej bohatej krajine vlastne žijeme, a že jediné, čo nám naozaj chýba, je čas si to všetko užiť, byť tu a teraz a byť za to vďačný. Ďakujeme odvážnym cestovateľom, že s nami strávili čas a že sme spolu vytvorili atmosféru a zážitky, z ktorých budeme ešte dlho čerpať...

Odyseácky splav - Dunasziget 2015

Prelom augusta a septembra sa odyseákom už tradične spája s odyseáckym splavom. Nenechali sme sa odradiť zamračeným počasím ani skorým vstávaním, a tak sme sa aj tento rok stretli v maďarskej dedinke Dunasziget. Nasledovalo krátke zaváhanie, ktoré vystihuje hláška "trištvrte na tri a my už sme v lodiach" :-) Potom už ale všetko išlo ako po masle - povozili sme sa po nádherných dunajských ramenách, očarilo nás ticho, príroda, lekná aj vodné vtáky. Večer sme strávili dlhými a veselými rozhovormi, na ktoré na Odysei často nezostáva čas, a v nedeľu ráno sme sa opäť nalodili. To už sa ani slniečko nenechalo prehovárať a doprialo nám nádherný deň na vode. Vivat Odysea! :-)

Živelná Odysea - Lazy pod Makytou 2015

Oheň, voda, zem, vzduch - čo je najväčšia sila na svete? V Lazoch pod Makytou sa na konferencii stretli najväčší odborníci, aby posúdili, ktorý zo živlov je najsilnejší. Čo myslíte, na čo sme prišli? Že všetky živly majú obrovskú silu a pre človeka môžu byť užitočné, ale aj nebezpečné. Že život sám je obrovskou silou a je závislý na všetkých živloch. Že najväčšia sila je v spojení živlov, v rovnováhe a harmónii. Že kúsok z každého živlu je aj v nás. Nevybrali sme síce najsilnejší živel, no veľa sme sa naučili o živloch aj o sebe, na týždeň sme unikli do iného, odyseáckeho sveta, v ktorom sa aj dospeláci môžu hrať a blázniť, nasmiali sme sa, uvoľnili sa, prekonali sa... a s rodinou aj s priateľmi sme si zase o kus bližší. Ďakujeme, odyseáci, za tú úžasnú atmosféru a vaše obrovské nasadenie. Ste naj!

Odysea - Pohronská Polhora - júl 2014

Na Odysei sme sa tento rok objavovali svoje korene. Skúmali sme našu reč a jej zvláštnosti, príslovia a porekadlá, učili sa hlaholiku. Skúšali sme život, aký viedli naši predkovia, v lone prírody a bez súčasných vymožeností. Umývali sme sa v potoku, spievali sme ľudové pesničky, učili sme sa dojiť ovečky a plieskať bičom. Objavili sme krásu a bohatstvo Slovenska v podobe ľudových rozprávok, tradičných umení a remesiel, významných osobností, prírodných krás aj nerastného bohatstva pri ťažbe železnej rudy. Stali sme sa aj členmi zbojníckej družiny, s ktorou sme našli zbojnícky poklad. Celým týždňom nás sprevádzali čerti, ktorým patrí tamojší kraj. Od tých sme sa priučili nie len rôzne čertovské kúsky, ale aj čo-to o medziľudských vzťahoch. Na niektorých čertovských učňov mohol byť aj Lucifer hrdý! A tak nám rodinný týždeň plný zážitkov ubehol čertovsky rýchlo :-)

Odyseácky splav - Dunasziget - september 2013

Nádherný slnečný koniec leta sme si užili na splave maďarských ramien Dunaja. Silnejšie povahy splav spojili aj s prespatím v stanoch v kempe na brehu Dunaja. Slnko, voda, príroda a už tradične príjemná odyseácka atmosféra, priatelia z Odysei aj noví kamaráti, ktorí sa k nám možno pridajú na Odyseu budúci rok... No mohlo nám byť lepšie? Nemohlo! :-)

Odysea - Patrovec - júl 2013

Keď sa pred rokom lúčil starý prípravný tím Odysei, nikto netušil, že o rok sa na Odysei stretneme znovu. Odysea prešla mnohými zmenami, nový tím inštruktorov priniesol kopec nových nápadov, trochu voľnejšie tempo, no najmä nadšenie a chuť spraviť Odyseu perfektnú. V príjemnom prostredí ŠvP Patrovec sme týždeň zblízka skúmali ľudské telá - zvonku, zvnútra, veselo, hravo a miestami aj vážne. Hneď prvý deň sme zistili, že život je brnkačka - a s týmto heslom sme sa vrhli do ďalších dní. Na vlastnej koži sme si vyskúšali urýchlený vývin od narodenia po dospelosť, preskúmali sme rozličné telesné sústavy, precvičili sme si zmysly (aj nezmysly). Nevynechali sme ani mozog, potrápili sme si najprv ľavú (logickú) a potom aj pravú (umeleckú) hemisféru. Navštívili sme tajné zákutia svojej duše, naučili sa vážiť si svoje zdravie a podať prvú pomoc a nakoniec sme svoje telá oslávili v kalokagatii - harmónii tela a duše. Fotky potvrdzujú, že sme si Odyseu poriadne užili a odniesli si super zážitky a hlavne nové priateľstvá.

Bodka po Odysei - Moravský sv. Ján - marec 2012

Prvý marcový víkend sme sa v Moravskom sv. Jáne stretli s účastníkmi minuloročnej Odysei, aby sme za ňou spoločne dali bodku. Splnili sme tak posledný zo snov, ktorý nám ešte z Odysei ostal nesplnený. Mali sme pekné počasie a účastníci prispeli do programu vynikajúcimi hrami, pri ktorých sme sa poriadne nasmiali :-) Zabehali sme si pri nezmyselnom kvíze, Sovietom sa podarilo kúsok pred Američanmi dobyť mesiac, napriek zložitým okolnostiam sa nám podarilo dopraviť z vietnamského Danangu až do Bratislavy. Vyskúšali sme si, ako sa riadi výrobná firma a v noci sme podrobili odvahu skúške pri strašidelnom nočnom pochode. Okrem toho sme zo záhadných surovín agenta Šámota vyrobili vynikajúce gofry a na druhý deň sa nám podarila dokonca vlastnoručne vyrobená zmrzlina! Nechýbali ani pesničky, dielne a hlavne typicky odyseovská dobrá nálada :-)

Rozlúčková Odysea - Podvišňové - júl 2012

Pretože vieme, že v najlepšom treba skončiť, tohtoročná Odysea sa niesla v duchu rozlúčky s celou jednou érou Odyseí. Stretli sme sa v krásnom prostredí pod Javorinou a spoločne sme si zaspomínali na jednotlivé Odysei z minulých rokov. Jeden deň sme sa preniesli do Rozprávkovej krajiny, druhý deň sme sa na pirátskej lodi expresne preplavili takmer celým svetom. Ako agenti sme splnili poslednú výzvu a porazili temnú Gallatrix, no a hneď ďalší deň sme cestovali v čase z jedného obdobia do druhého. A nezabudli sme sa ani na chvíľu zasnívať a stráviť noc pod hviezdami na vrchole Javoriny. Celý čas sme nastavovali zrkadlo sebe navzájom aj všetkým minulým Odyseám, spomienky sme miešali s novými nezabudnuteľnými zážitkami, stále lepšie spoznávali starých aj nových priateľov. A hoci posledný deň bol uslzený a smutný, ako už rozlúčky s peknými vecami bývajú, hádam v každom z nás zostal príjemný pocit, kopa zážitkov a chuť hrať sa a tráviť spolu čas. Táto éra Odyseí sa skončila, uvidíme, čo prinesie ďalší rok - možno začiatok úplne novej éry, ktovie...

Odysea - Fačkovské sedlo - júl 2011

Úžasný týždeň plný zážitkov, snívania a smiechu! Od rána do večera sme sa hrali, tvorili sme, spievali, súťažili a hlavne snívali o všetkom možnom. Slniečko sa nám síce veľmi neukázalo, ale aj blato a mokro v topánkach majú svoje čaro, keď si pri tom plníte sny... Viete, o čom snívajú celebrity, umelci, športovci, študenti, politici a bezdomovci? My áno, my sme to zažili. A viete, o čom snívajú rodiny? Že prídu na Odyseu aj o rok...

Okrem fotiek tu pre vás máme aj toto video.

Comments are closed.