Akcie pre deti z detských domovov

Od roku 2002 pracujeme v Púpave aj s veľmi špecifickou skupinou detí – s deťmi z detských domovov. Počas rokov práce s nimi sme zistili, že to, čo tieto deti najviac potrebujú, nie sú hračky, oblečenie, ani vianočné koncerty. Potrebujú istotu, vzťah, dôveru a povzbudenie.

V posledných rokoch sa našťastie už veľa detských domovov na Slovensku pretransformovalo z veľkých kamenných internátov na menšie bunky s príjemnejšou rodinnou atmosférou. Bohužiaľ, stále nie úplne všetky. Preto dlhodobo pracujeme práve s dvoma skupinami detí z detského domova v Kolárove, ktorý je jedným z posledných domovov internátneho typu. Ide o 15 teenagerov a 20 mladších detí vo veku 6-13 rokov. Pevne dúfame, že keď opustia brány detského domova, budú o niečo pripravenejší na život aj vďaka nám.

Pre deti pravidelne organizujeme tieto aktivity:

Víkendové pobyty
Najlepšie je, keď deti môžeme zobrať na víkend niekam mimo domova. Spoločne strávený čas v príjemnom prostredí utužuje vzájomné vzťahy a zaručuje veľa smiechu a zábavy. Prostredníctvom hier a zážitkových aktivít podporujeme v deťoch ich dôveru vo vlastné schopnosti, rozvíjame tímovú spoluprácu, sebaovládanie a motivujeme ich k aktívnemu prístupu. Na víkendové pobyty často brávame aj deti – „nedomovákov“, pretože vidíme, že takéto stretnutia sú veľmi prínosné pre obe strany. Najúžasnejšie je vidieť, že decká robia pokroky, že naša snaha pomaly, ale isto, prináša svoje ovocie.

 

Pobyty detí v Bratislave v rodinách dobrovoľníkov
Snažíme sa dať deťom možnosť nahliadnuť do “zákulisia” života v rodine. Aj pre nás bežné činnosti ako nákup potravín v obchode, varenie, či jazda vo výťahu sú pre ne vzrušujúcim dobrodružstvom. V meste máme zároveň príležitosť navštíviť kultúrne podujatia, múzeá, kino, či divadelné predstavenia.

 

Návštevy dobrovoľníkov v detskom domove
Keď nemáme prostriedky na to aby sme deti niekam zobrali, prídeme ich aspoň pozrieť k nim do domova. Vyobjímame sa, porozprávame, niečo si zahráme a s prísľubom, že sa uvidíme tak skoro, ako sa len bude dať, zas odchádzame preč. Ten čas vždy tak rýchlo utečie…

 

Letný tábor
Vďaka vašim finančným príspevkom sme mohli niekoľkým deťom z domova umožniť účasť na našom letnom tábore. Takáto skúsenosť je pre decká veľmi cenná, pretože prichádzajú do kontaktu s rovesníkmi z iného prostredia a zažívajú iný typ tábora. Sú totiž zvyknuté na tábory organizované výlučne pre deti z detských domovov.

 

Korešpondenčné semináre
Korešpondenčný seminár je možnosť, ako zostať s deťmi v kontakte aj na diaľku. Na splnenie kreatívnych a zaujímavých úloh z rôznych oblastí deti potrebujú samostatne vyhľadávať informácie, pracovať s nimi a správne ich interpretovať. Hoci úlohy sa často príliš nelíšia od úloh, ktoré deti dostávajú v škole, ich motivácia je ďaleko vyššia. Za vynaložené úsilie ich potom čaká zaslúžená odmena

Ako môžete pomôcť:
• Máte v práci zamestnaneckú zbierku? Poznáte firmy, ktoré radi podporujú projekty týkajúce sa detí z detských domovov? Dajte nám tip na sponzora.
• Radi by sme zopár detí v lete zobrali do tábora, ako po minulé roky. Prispieť na účasť domováka na tábore môžte ľubovoľnou sumou poukázanou na účet 2925886113/1100 s variabilným symbolom 999. Do poznámky pripíšte svoje meno, pošleme vám info, ako sa decká na tábore mali a zopár fotiek.
• Deckám sa vždy hodia pekné hračky, športové potreby aj oblečenie. Nechceme im ale dávať nič pokazené alebo obnosené, iba veci, ktoré sú ešte pekné a plne použiteľné. Ak nejaké také máte, dajte nám vedieť, vieme ich deckám do Kolárova dopraviť.
• Ak viete o nejakej brigáde, kde by vzali aj deti z domova, dajte nám vedieť.

Comments are closed.