Jeseň 2011 v Púpave

529

Konečne sa po dlhšom čase ozývame s aktuálnym dianím v Púpave. Akcií bolo a bude túto jeseň dosť, naši inštruktori sú zaneprázdnení, a tak na písanie noviniek neostáva veľa času. Teraz to ale trošku napravíme, aby ste boli v obraze aj vy!

Prvou víkendovkou tejto jesene bola Bodka po veľkých táboroch 2010 a 2011. Takto netradične spojiť bodky sa ukázalo ako veľmi dobrý nápad. Inštruktorské tímy aj účastníci sa od minulého roka dosť zmenili, takže stretnutie na starej známej Dobrej Vode bolo zaujímavé a veselé. Najmä pre účastníkov, ktorí z tábora “vyrástli” minulý rok a tento rok sa už nezmestili do vekovej hranice, bola účasť na víkendovke veľmi príjemnou spomienkou. Medzi top programy rozhodne patrila recyklácia nepoužiteľných harabúrd (bubon z práčky, starý záchod, kanister a stolička) na inovatívne, dizajnovo atraktívne a hlavne vtipné úžitkové predmety. Ďalšou pikoškou bol odvážny vyzliekací kvíz, kde súťažiaci vsádzali do hry vlastné oblečenie – a riadne sa nechali strhnúť hazardnou atmosférou! Okrem toho ešte stihli množstvo ďalších hier, súťaží, športov či diskusií a odchádzali nadšení – stačí si pozrieť fotky v galérii 🙂

Ďalšia akcia síce nebola púpavácka, ale zúčastnili sa na nej viacerí naši inštruktori a “naši domováci” z Kolárova. Vďaka grantovému programu Mládež v akcii mohla mládežnícka skupina Padáčik na Dobrej Vode zorganizovať prvú víkendovku z cyklu Ideme do života. Tieto víkendovky majú skupinu teenagerov pripraviť na život po tom, ako vyjdú z detského domova. Víkendovka bola perfektná – zahrali sme si niekoľko tímových a strategických hier, v diskuske sme sa dozvedeli svoje silné stránky, zašportovali sme si. Veľkú časť soboty sme venovali veľkolepej Univerzite – decká sa stali študentami, z ponuky predmetov si vytvorili rozvrh a potom celé doobedie navštevovali prednášky na rôzne témy. Mali sme kurz prvej pomoci, sexuálnu výchovu, etiketu, prednášku o efektívnom učení sa, telocvik i mnohé ďalšie zaujímavé témy. Prednáškami však univerzita nekončila – po obede a odpočinku museli študenti preukázať svoje vedomosti na štátniciach, aby sme im pri slávnostnej promócii mohli odovzdať zaslúžené diplomy. Nedeľa bola venovaná peniazom – najprv strategická hra na pašerákov a potom vážna a trochu bezútešná diskusia o tom, ako vyjsť s neveľkým rodinným rozpočtom. Myslím, že na víkendovke sme sa my i účastníci naučili toľko nových vecí, že ju môžeme považovať za veľmi úspešnú. Fotky z nej si môžete pozrieť v galérii, podrobný článok o tom, ako bolo, nájdete tu.

Hneď ďalší víkend sme strávili s malými deckami na Planinke pri Dechticiach. V areáli starého kaštieľa pobehovalo kopec zvieratiek (fakt kopec – zajace, srnček, psy, pávy) a najmä kopec strašidielok :-). Stretli sme sa totiž na veľkej oslave strašenia pri príležitosti Helloweenu. Spojenie tímu z malého tábora a z jarnej Pirátskej víkendovky sa vyplatilo, bolo nám spolu super. Vyrezali sme si tekvicových svetlonosov, zahrali sme si kvíz, kde členovia tímu postupne padali do čiernej diery, z rôznych častí tela sme si poskladali vlastné frankensteinovské príšerky. Na strašidelnej nočnej hre v lese sme prekonali strach, odvážili sme sa dokonca aj prejsť územím hrozivej čarodejky, ktorá nemilosrdne sfúkla plamienok života každému, koho zbadala čo i len sa pohnúť. Fotky nájdete v galérii, ale pozrite si ich, iba ak sa nebojíte strašidiel! 🙂

Okrem týchto víkendoviek sa stihli niektorí naši inštruktori aj trošku vzdelávať – zúčastnili sa na víkendovom kurze prázdninovej školy Lipnice zameranom na zážitkovú pedagogiku. Veľa sa toho dozvedeli a už sa nemôžu dočkať, kedy nové skúsenosti využijú na púpaváckych akciách.

Ďalší vzdelávací víkend máme ešte len pred sebou – koncom novembra sa bude v Ružomberku konať konferencia Dobrošopa, na ktorej sa stretnú inštruktori pracujúci s deťmi a mládežou z celého Slovenska. Samozrejme, že tam nemôžeme chýbať ani my, dokonca sme ponúkli aj dva príspevky do programu. Ten bude určite zaujímavý – bude pozostávať z rôznych workshopov, prednášok, tvorivých dielní a iných inšpirácií pre prácu s deckami. Tešíme sa!

Ako vidíte, v Púpave sa radi vzdelávame a rozvíjame svoje inštruktorské zručnosti. Okrem toho, že chodíme na rôzne vzdelávacie podujatia, zorganizovali sme si aj internú Univerzitu Púpavy. Starší inštruktori v sérií prednášok odovzdávajú svoje poznatky a skúsenosti našim mladším inštruktorom a elévom. Niektoré predmety (napr. Logistika kurzu, Druhy a skladba programu) už máme úspešne za sebou, väčšina (napr. Uvádzanie hier, Review, Aktivity “nadoraz” či Psychohry) nás ešte len čakajú. Je to veľmi príjemné, takto si postupne “vychovávať” novú generáciu inštruktorov…

A pretože jeseň ešte nekončí, pripravujeme aj niekoľko ďalších akcií. Pre malé decká sa chystá Mikulášska víkendovka (pozvánka príde onedlho), pre celú našu inštruktorskú základňu zas druhý ročník “Valnej hromady”, kde preberieme a zhodnotíme uplynulý rok v Púpave a položíme základy toho ďalšieho. A možno, ak sa podarí, bude do Vianoc aj prekvapko v podobe ďalšej novej akcie – ale o tom pst!

Zuzka

Last modified: 09/01/2014

Comments are closed.