Leto 2011 – Ako sme sa mali na veľkom tábore

394

7. až 14.8. 2011 prebehla na Dobrej Vode akcia s oficiálnym názvom Tábor pre deti od 12 do 15 rokov. Zúčastnilo sa jej 30 účastníkov – 16 chlapcov a 14 dievčat, vrátane 4 detí z detského domova Kolárovo a chlapca z profesionálnej rodiny z Blatnej na Ostrove. I na tomto mieste úprimne ďakujeme ľuďom, ktorí im túto možnosť dali. O program sa staralo 7 inštruktorov – Ľubka, Barča, Matias, Kubo, Jerguš, Andy a Lucka – čiže štyria chlapi a tri dámy. Toľko menej zaujímavé fakty :-).

Aj keď tábor trval celých 7 dní, veľa z nás sa zhodlo, že čas si z nás asi vystrelil a počas tohto jedného týždňa ubiehal minimálne dvakrát rýchlejšie! Možno to bolo preto, že sme popri všetkých tých hrách, dobrodružstvách a zážitkoch nemali ani čas zastaviť sa a pozrieť na hodinky.  Možno to bolo i preto, že na spoznanie toľkých nových, úžasných ľudí sa každý čas zdá byť krátky. Paradoxom je, že za tento krátky čas sme si nazbierali zážitkov ako inokedy za celé mesiace. Oddychovali sme, bláznili sme sa, išli sme až na hranice svojich síl, boli sme nadšení, unavení i vystrašení, smiali sme sa i plakali (hlavne na konci tábora, keď nám za tým všetkým bolo naozaj poriadne smutno).

Tohtoročnou témou tábora bolo jedno slovo: UMENIE. Touto témou sme putovali všetci spolu, niekedy po skupinkách a často i v družinkách, ktoré sme vytvorili hneď prvý deň a súťažili v nich každý ďalší deň tábora. Ich originálne názvy nemôžeme opomenúť, keďže tento rok boli exkluzívne: Krosky, PABLLAS, Chlpy, GLG–F a Hunters in Black. (Históriu názvov Vám po peknom poprosení porozpráva ľubovoľný inštruktor alebo účastník tábora :-).)

Ako však ukázalo prvý deň, každý z inštruktorov mal značne odlišný názor na to, čo by mala téma umenie zahŕňať. Výtvarné umenie, umenie pohybu, hudobné umenie, umenie prežiť, či umenie jesť. Ktoré z nich uprednostniť? Nakoniec sme sa (samozrejme veľmi kultúrne) dohodli, že každý deň venujeme jednému z týchto umení a na konci rozhodneme, ktoré je tým pravým Umením s veľkým U.

A tak inštruktori prvý deň tancovali okolo kadibúdky (pre približnú predstavu pozrite toto video), druhý deň vyčarili hudbu pomocou novín (inšpirácia tu), potom zohrali spomalený súboj o prežitie, naučili sa kultúrne jesť a na piaty deň namaľovali abstraktný horčicovo – lekvárovo – kávovo – iný obraz. Ešte oveľa pestrejšie to mali účastníci. Prvý deň si zahrali nielen partičku, ale i celý epos a dokopy urobili viac ako 5000 drepov a brušákov. V hudobnom dni zase hudbu nielen počúvali a spoznávali, ale i rozšifrovávali na niekoľko spôsobov!

Rozhodne najdrsnejšie bolo stredoveké väzenie, v ktorom boli niektorí uväznení bezmála 2 hodiny za dozoru neoblomných a chladnokrvných strážcov. Pre niekoho prekvapivo, pre niekoho nie, väzenie vyhralo v ankete ako najlepšia hra tábora. Rodičov, ktorí by sa chceli inšpirovať a zaviesť väzenie aj doma,  však asi nepotešíme – doma to tak asi fungovať nebude :-). Tí, čo čakali, že po dni prežitia ich už nič neprekvapí, sa o opaku presvedčili hneď ďalšie ráno. Kto chcel jesť, musel totiž najprv poriadne pohnúť rozumom a potom jesť veľmi, ale veľmi rýchlo – zatiaľčo niektorí si stihli iba odhryznúť, iní natlačili tri chleby – na veľkosti úst tentokrát naozaj záležalo.

Extrémny bol i piaty, výtvarný deň, kedy sa nám teplú vodu podarilo minúť už na obed. Niektorí sme zvyšky farby nezmyli ani do konca tábora, no stálo nám to za to (nech sú nám fotozáznamy dôkazom :-)). Večer sme sa mohli za odmenu vysaunovať a farbu zo seba účinne spotiť vo vlastnoručne vyrobenej saune. Týmto dňom sme doskúšali všetky navrhnuté umenia v ich bežných i extrémnych formách a chystali sme sa na záverečné rozlúsknutie našej celotáborovej diskusie – ktoré umenie je „to“ Umenie.

Ako niektorí ostrieľaní púpaváci už určite očakávali, nakoniec to dopadlo úplne inak. Naozaj nijakovsky sme sa nevedeli dohodnúť, ktoré umenie by malo byť „to ono“. Hlasovali sme a hlasovali, až sme nakoniec prišli na to, že pravdu nemá ani jeden z nás a zároveň sme ju mali všetci. A za najväčšie umenie sme nakoniec bez váhania vyhlásili to, čo inšpiruje všetkých umelcov a čo tvorí každý z nás, aj keď o tom nevie: Umenie života. Koniec koncov, veď naši účastníci už počas celého tábora ukazovali, že sa len tak niečoho nezľaknú a v živote sa len tak nestratia, naopak, radšej si ho užijú plnými dúškami. I preto sme im posledný deň dali jedinečnú šancu dostať sa na celé doobedie do „labyrintu života“, v ktorom sa každý mohol rozhodnúť po svojom, ako zvládnuť jeho nástrahy a využiť jeho možnosti.

Na záver si účastníci okrem spomienok odniesli i diplomy, malé odmeny a veľkú slávu. Keďže sa všetci svedomito zúčastňovali táborových krúžkov, výtvarníci mali vernisáž, experti na prežitie dych vyrážajúce praktické ukážky. Hudobníci a tanečníci predviedli svoje vystúpenie nielen nám, ale i účastníkom malého tábora, s ktorými sme sa posledný deň stretli. Musíme sa priznať, že sme im dosť závideli, že ich tábor sa ešte len začína.

Teraz už možno aspoň sčasti rozumiete, prečo nám čas tak rýchlo bežal a zážitky sa tak rýchlo zbierali. Ak nie, a máte od 12 do 15 rokov, ešte stále máte možnosť zistiť to na budúci rok :-).

Ďakujeme Vám, milí naši účastníci, i naši šikovní inštruktori, za krásny tábor, na ktorý môžeme až do toho ďalšieho s radosťou spomínať!

Ľubka

Last modified: 09/01/2014

Comments are closed.